Клиниката по лъчелечение към УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна е структура без аналог в България, предвид апаратурата, с която разполага, нейните възможности и високоспециализираният екип. Пациентите получават най-добрата грижа и персонализиран подход към лечението, отговарящ на най-съвременните открития на световната медицина. Тя е най-големият високотехнологичен лъчетерапевтичен център в България, единствен разполагащ с три линейни ускорителя с въможност за прилагане на всички прецизни техники на облъчване (IMRT, VMAT), включително радиохирургия (SRS и SBRT).
Клиниката по лъчелечение осигурява достъпно, навременно и качествено лъчелечение на всички нуждаещи се онкоболни възрастни и деца, без лист на чакащите. В клиниката се прилага лъчелечение при пациенти с онкологични и неонкологични заболявания с показания за лъчелечение по световните стандарти. Тук се включват пациенти с тумори на гърда, бял дроб, гастроинтестинална система, глава и шия, главен и гръбначен мозък, простата, пикочен мехур, ректум, гинекологични тумори, кожни тумори, саркоми, лимфоми, костни и мозъчни метастази и др.
В клиниката се провежда лъчелечение на деца със солидни тумори и онкохематологични заболявания, включително и в условия на анестезия, благодарение на отличната колаборация с Клиника по детска онкохематология и Клиника по анестезиология и реанимация. Неонкологичните показания включват аденоми на хипофизата, неврином на слуховия нерв, менингеоми, остеоартрозни заболявания, тиреоидно асоциирана офталмопатия и др.
В структурата рутинно се провежда едновременно лъчелечение, съчетано с химиотерапия при карцином на белия дроб, гинекологични тумори, тумори на ректума, хранопровода, тумори на глава и шия, карцином на пикочен мехур.
Ортоволтно перкутанно лъчелечение и брахитерапия с високи активности
250,1
Високотехнологично лъчелечение на онкологични и неонкологични заболявания с приложени до 20 фракции и продължителността на лечението e от 3 до 30 дни
250,2
Високотехнологично лъчелечение на онкологични и неонкологични заболявания с приложени 20 и повече фракции и продължителността на лечението е 30 и повече дни
251,1
Модулирано по интензитет лъчелечение на онкологични и неонкологични заболявания с приложени до 20 фракции и продължителността на лечението e от 3 до 30 дни
251,2
Модулирано по интензитет лъчелечение на онкологични и неонкологични заболявания с приложени 20 и повече фракции и продължителността на лечението 30 и повече дни
252,1
Радиохирургия на онкологични и неонкологични заболявания
999
Наблюдение до 48 часа в стационарни условия след проведена амбулаторна процедура
Амбулаторни процедури
№
Наименование на АПр
5
Определяне на план за лечение на болни със злокачествени заболявания
99
Предсрочно изпълнение на дейностите по КП…
Апаратура
Цялостното оборудване на Клиниката отговаря на всеки съвременен високотехнологичен център за лъчелечение по света и позволява да се прилагат всички съвременни прецизни лъчетерапевтични техники: модулирано по интензитет ЛЛ (IMRT), обемно модулирно ротационно ЛЛ (VMAT), образно насочено ЛЛ (IGRT), стереотактична радиохирургия в областта на мозъка (SRS), и тялото (SBRT). Клиниката разполага с два линейни ускорителя Varian Clinac iX и. Клиниката е оборудвана и с уникален за България линеен ускорител от най-висок клас за краниална и екстракраниална радиохирургия Elekta HD Versa, специално създаден за целите на радиохирургията линеен ускорител, която се провежда при мозъчни, костни, чернодробни, белодробни метастази, метастази в лимфни възли, в надбъбречна жлеза, в контекста на олигометастатичната болест, първичен ранен белодробен карцином. На радиохирургия подлежат и аденоми на хипофизата, неврином на слуховия нерв, менингеоми и др.
Планиращите системи към тях са съответно Eclipse и Monaco. Оборудването включва и Компютър томограф Siemens AS Open, дозиметрична апаратура PTW и IBA, и пълен набор имобилизиращи устройства. Система АВС (Active breading coordinator) за апаратно контролиране на дишането и облъчване в условия на задържано дишане (breath hold).
Водещите технологии в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна са:
Последно поколение роботизирана система Da Vinci Xi;
Два линейни ускорителя и трети с възможност за радиохирургия;
Модулна радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на Галий 68;
2D и 3D лапароскопска апаратура;
4D ехографски апарата;
Ядрено-магнитен резонанс - 1,5 Tz и 3 Tz;
Секвенатор от последно поколение за извършване на ДНК анализ;
Най-съвременна техника за генетични тестове;
Урологична лазерна ендоскопска аппаратура;
Доплер-ехограф от последно поколение;
Ангиографска лаборатория към Първа клиника по кардиология;
Ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания;
Комбинирана невронавигационна система с електромагнитно и оптично проследяване и стереотактична рамка за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация и други стереотактични процедури;
Дигитален скенер за хистологични препарати с висок капацитет - 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволяващ дистанционни достъп и консултации;
Лаборатория по транслационна медицина;
Графично-скопичен рентгенов апарат от последно поколение.
Обучение
Клиниката е база за обучение на студенти по Медицина, Дентална медицина и Рентгенови лаборанти (включително англоезично обучение). В клиниката се провежда следдипломно обучение на магистър-лекари по специалност Лъчелечение; следдипломно обучение на лица с висше немедицинско образование по специалност Медицинска радиологична физика /за лица с квалификация в областта на физическите и инженерните науки/.
В Клиниката се осъществяват дейности, включени в програмите за обучение на студенти и специализанти.
Интересно
За първи път клиниката по лъчелечение въвежда в България провеждане на едновременно лъчелечение, съчетано с химиотерапия и хиперфракционирано акселерирано лъчелечение при белодробен карцином; рутинно планиране на лъчелечението с ПЕТ-КТ при различни тумори; техники на облъчване с апаратно контролирано задържане на дишането при тумори на гърдата (за щадене да структурите на сърцето), бял дроб, черен дроб, и др., с оглед ограничаване на страничните реакции от облъчването.
През 2016 г., създадената и ръководена от проф. Енчева, клиника по лъчелечение към УМБАЛ "Света Марина" е удостоена с Награда Варна 2016 г., за инсталиране и въвеждане в експлоатация на високотехнологична лъчетерапевтична апаратура.
Дипломира се в МУ-София през 2003 г. Придобива специалност лъчелечение през 2009 г., а през 2011 г. - ОНС "доктор" в МУ София, с дисертация на тема "Лъчеви реакции при ЛЛ на карциноми на шийката на матката и ендометриума-цитогенетични и молекулярно-генетични методи за предсказване на индивидуалната лъчечувствителност". От 2013 г. ръководи новооснованата Клиника по лъчелечение към УМБАЛ "Света Марина", Варна. Главен асистент в МУ-Варна 2013-2014 г. През 2014 г. придобива научното звание Доцент към МУ-Варна, а 2019 г. научното звание Професор. От 2014 г. е магистър по "Обществено здраве и здравен мениджмънт".
Член на Гилдия на българските лъчетерапевти, БАР и ESTRO и ISRS. Проф. Енчева е носител на почетен знак на БЛС 2016 г., за принос в развитието и прилагането на иновативна медицина. Научните интереси на Проф. Енчева са разностранни: лъчеви реакции и скали за оценката им, генетични маркери за предсказване на индивидуалната чувствителност, радиохирургия при мозъчни и други метастази, лъчелечение, съчетано с химиотерапия при белодробен карцином, тумори на глава и шия, гинекологични тумори, тумори на гастроинтестиналния тракт, лъчелечение при деца, мозъчни тумори, простатен карцином, планиране със съвременни образни методи - ПЕТ-КТ и МРТ, съвременни лъчетерапевтични техники.
През 2014 г. завършва МУ „Проф.д-р Параскев Стоянов" – Варна. През месец септември 2016 г. започва работа като лекар в клиника по лъчелечение на УМБАЛ „Св. Марина", Варна. От октомври месец 2016 г. е лекар-специализант, а от февруари месец 2017 г. е асистент в Катедрата по Образна диагностика, интервенционална рентгенология и лъчелечение. През 2021 г. придобива специалност по лъчелечение. Интереси в областта на лечение на тумори на млечна жлеза. Член на БЛС, Гилдия на лъчетерапевтите в България.
През 2013 г. завършва МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. През месец януари 2015 г. започва работа в клиника по лъчелечение на УМБАЛ ''Света Марина''. От декември месец 2015 г. е асистент в Катедрата по Образна диагностика, интервенционална рентгенология и лъчелечение. От 2024 г. е специалист по лъчелечение. Владее английски език. Клинични интереси в областта на ректален карцином. Член на БЛС, Гилдия на лъчетерапевтите в България.
Завършва Медицински университет ,,Параскев Стоянов" – Варна със специалност Медицина през 2019 г. с награда за активна студентска дейност и награда за принос в основаването на Студентски танцов състав ,,Диана" към университета. През декември 2019 г. е назначена като лекар в Клиника по лъчетерапия към УМБАЛ ,,Света Марина" – Варна. През април 2020 г., след явяване на конкурс, е зачислена като специализант в същата клиника и като асистент към Катедра по Образна диагностистика, интервенционална рентгенология и лъчелечение. Интереси в областта на диагностика и лечение на тумори на главата и шия. Член на Български Лекарски Съюз. От 24.11.2016 г. започва работа в Клиника по лъчелечение към УМБАЛ ”Св. Марина” - Варна. Член на БЛС, Гилдия на лъчетерапевтите в България.
Завършва Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стаянов" - Варна през 2023 г. с отличие. Назначена на работа като лекар в Клиника по лъчелечение към УМБАЛ "Света Марина" - Варна през октомври 2023 г. Член на Български лекарски съюз.