В клиниката по кардиохирургия се лекуват оперативно пациенти над 18 г. с придобити сърдечни заболявания като исхемична болест на сърцето (ИБС) в планов и спешен порядък. Коронарната байпас операцията (АКБ, аорто-коранарен байпас) се извършва с помощта на машина за извънтелесно кръвообращение (ЕКК) или на работещо сърце (ОРСАВ). Стремежът е да бъде възстановен кръвотока през всяка достатъчно голяма артерия със значимо стеснение. При възможност байпасите се извършват с артериални присадки (байпаси, графтове), които имат по-добра дългосрочна прогноза в сравнение с венозните присадки.
Извършват се клапно съхраняващи операции на митрална, аортна и трикуспидална клапи. Пластиката на митралната и трикуспидалната клапи с цел запазването им винаги стои на първо място, като към клапно протезиране се минава само ако запазването на добре функционираща клапа не е възможно.
Минимално инвазивна клапна (аортна, митрална и трикуспидална) и коронарна хирургия – мини-стернотомията (малък разрез на гръдната кост) се прилага в клиниката от 2008 г, а все по-често се прилага мини-торакотомия за митрална и трикуспидална клапна операция, или премахване на тумори на сърцето. В някой случаи през мини-торакотомия може да бъде направен байпас (АКБ) на предния клон на лявата коронарна артерия (ЛАД, LAD), при което се използват безспорните предимства на байпас с артерия мамария (дългосрочна проходимост над 90%). При тези случаи се използва най-висок клас 3D торакоскопска апаратура.
Извършват се хирургия на торакалната аорта – планово при аневризма на възходящата аорта, или по спешност при остро настъпила дисекация на този сегмент от аортата, Оперативно лечение на предсърдното мъждене - най-често в комбинация с друга сърдечна операция. В клиниката се прилага доказалата се със своята ефективност и безопасност за околните тъкани „крио-аблация“ (замръзяване по строго определени линии в едното или двете предсърдия), Операции за тумори на сърцето и други вродени или придобити сърдечни заболявания при възрастни (над 18 г.) пациенти.
Клинични пътеки и процедури
Клинични пътеки |
№ |
Наименование на КП |
19,1 |
Постоянна електрокардиостимулация - с имплантация на антибрадикарден пейсмейкър - еднокамерен или двукамерен |
19,2 |
Постоянна електрокардиостимулация - с имплантация на ресинхронизираща система за стимулация или автоматичен кардиовертер дефибрилатор |
29 |
Диагностика и лечение на остра и изострена хронична сърдечна недостатъчност без механична вентилация |
33 |
Диагностика и лечение на ритъмни и проводни нарушения |
116 |
Оперативно лечение при сърдечни заболявания в условията на екстракорпорално кръвообращение. Минимално инвазивни сърдечни операции при лица над 18 години |
119 |
Оперативни процедури при комплексни сърдечни малформации с много голям обем и сложност в условия на екстракорпорално кръвообращение |
120,1 |
Лечение на полиорганна недостатъчност, развила се след сърдечна операция |
120,2 |
Лечение на полиорганна недостатъчност, развила се след сърдечна операция с продължителна механична вентилация |
121 |
Оперативно лечение на заболявания на сърцето, без екстракорпорално кръвообращение, при лица над 18 години |
255 |
Продължително лечение и ранна рехабилитация след инфаркт на миокарда и след сърдечни интервенции |
999 |
Наблюдение до 48 часа в стационарни условия след проведена амбулаторна процедура |
Амбулаторна процедура |
№ |
Наименование на АПр |
99 |
Предсрочно изпълнение на дейностите по КП… |
Клиниката разполага с операционни зали оборудвани с апаратура за ЕКК и ЕКМО; апаратура за минимално инвазивна хирургия с възможност за 3-D визуализация; апаратура за крио-аблация за лечение на предсърдно мъждене (тахиаритмия) по време на сърдечна операция; ехокардиографка лаборатория с най-висок клас съвременни ехокардиографи; апарати за автохемотрансфузия по време на сърдечни операции и след тях. Реанимацията е оборудвана според изискванията на кардио-реанимация с монитори, апарати за обдишване и всички необходими принадлежности.
На разположение на клиниката е цялата високотехнологична апаратура, налична в лечебното заведение. УМБАЛ „Света Марина“ - Варна е с отлична осигуреност от гледна точка на видовете и състоянието на медицинската апаратура, която дава възможност за извършване на диагностични и лечебни дейности с много високо качество и в съответствие със съвременното развитие на технологиите в медицината.
Водещите технологии в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна са:
- Последно поколение роботизирана система Da Vinci Xi;
- Два линейни ускорителя и трети с възможност за радиохирургия;
- Циклотронен комплекс;
- PET-CT скенер;
- SPECT-CT скенер;
- 2x576 -срезов компютърен томограф Somatom Force, последно поколение;
- Модулна радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на Галий 68;
- 2D и 3D лапароскопска апаратура;
- 4D ехографски апарата;
- Ядрено-магнитен резонанс - 1,5 Tz и 3 Tz;
- Секвенатор от последно поколение за извършване на ДНК анализ;
- Най-съвременна техника за генетични тестове;
- Урологична лазерна ендоскопска аппаратура;
- Доплер-ехограф от последно поколение;
- Ангиографска лаборатория към Първа клиника по кардиология;
- Ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания;
- Комбинирана невронавигационна система с електромагнитно и оптично проследяване и стереотактична рамка за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация и други стереотактични процедури;
- Дигитален скенер за хистологични препарати с висок капацитет - 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволяващ дистанционни достъп и консултации;
- Лаборатория по транслационна медицина;
- Графично-скопичен рентгенов апарат от последно поколение.
Eт. 8, в основната сграда на УМБАЛ „Света Марина”, крило източно.
Кардиохирург, роден е в град Ямбол през 1981 година. Завършва медицина в МУ-Варна през 2006 година. След няколко месечна работа в отделение по обща хирургия, през 2007 година се включва в състава на Клиника по кардиохирургия на УМБАЛ „Света Марина“ Варна, където работи и до днес. От 2016 година е с призната специалност по Кардиохирургия. От 2018 година е асистент към Катедра по сърдечно-съдова хирургия и ангиология на МУ-Варна. Има изкарани специализации и курсове в Израел, Финландия, Белгия и Италия. Членува в БДКХ и БАГССХ.
Завършва Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – гр. Варна през 2006 г., след което започва работа в Клиниката. Придобива специалност „Кардиохирургия“ през 2014 г. Допълнителни квалификации в Аугсбург, Германия и Будапеща, Унгария. Автор на публикации, презентации и постери в рамките на научни форуми в България и чужбина. Член на Българското дружество по кардиохирургия, Българската асоциация по гръдна, сърдечна и съдова хирургия и Европейското дружество по кардиоторакална хирургия (EACTS).
Кардиохирург, от 2011 г. работи в Клиника по кардиохирургия на УМБАЛ „Света Марина“ - Варна. Завършва „Медицина“ в Медицински университет – Плевен. Придобива специалност „Хирургия” в Медицински университет – София. Специализира в Ospedale Niguarda, Milano, Italia. Придобива специалност по„Кардиохирургия“. Притежава магистърска степен „Финанси” от Великотърновски университет “Св. Кирил и Методий”. Интереси и участия в научни разработки, публикации и събития на тема: „Превенция и лечение на раневите усложнения след сърдечна операция“.
Роден е на 23 юли 1961 в гр. Русе. Завършва с отличие Английска езикова гимназия „Гео Милев“ – Русе през 1980 г. През 1988 г. завършва с отличие МУ – Варна и получава диплома за магистър – лекар. Започва работа през 1988 г. като участъков терапевт в III-та поликлиника на Окръжна болница – Русе. През 1990 г. е приет с конкурс за редовен асистент към катедрата по Вътрешни болести и клиниката по кардиология на МУ – Варна. От 1990 г. е последователно асистент, старши асистент и главен асистент към катедрата по Вътрешни болести на МУ – Варна, базирана в УМБАЛ „Св. Марина“. До 2005 г. е лекар в клиниката по кардиология, след което работи като кардиолог в създадената през същата година клиника по кардиохирургия. Има проведени специализации в Германия (сърдечни аритмии) и САЩ (кардиопулмонална ресусцитация). Придобити специалности – „Вътрешни болести“ (1994 г.) и „Кардиология“ (1997 г.). Призната професионална квалификация „Ехокардиография – експертно ниво“ (2013 г.).
Участвал е в 5 международни, лонгитудинални, клинични проучвания – CONVINCE, HERO-2, TRIUMPH, ESTEEM и CORONA. През 2018 г., след защита на дисертация на тема „Прогноза и прогностични фактори при аортно клапно протезиране по повод на аортна стеноза“, придобива образователна и научна степен „Доктор“. През 2023 г. му е присъдена академичната длъжност „Доцент“ по научна специалност „Кардиология“. Отличен е с наградата „International Scholar” на името на доктор Paul Dudley White, един от основателите на American Heart Association, за научна работа върху проблемите на оперираната клапна аортна стеноза при артериална хипертония, представена на конгреса на American Heart Association – Scientific Sessions във Филаделфия, Пенсилвания, САЩ, през 2019 г. Автор е на една монография – „Калцификационна аортна стеноза. Полово-специфични различия и тяхното клинично значение“ и на глава от книга – „Внезапна сърдечна смърт при оперирано сърце. В: Гочева Н, Балабански Т, ред. Внезапна сърдечна смърт. 1-во издание. София, България: Арбилис ООД; 2011:189-227.“ Има повече от 60 публикации в международни и национални научни списания. Импакт факторът (IF) на списанията, в които авторът има публикации е 38.202. Участия в научни конгреси и конференции – над 60.
Основни професионални и научни интереси – болести на оперираното сърце, калцификационна аортна стеноза, електрокардиология, ритъмна патология и сърдечна недостатъчност. Член е на няколко научни и професионални организации: Български лекарски съюз, Дружество на кардиолозите в България, Сдружение на специалисти по ехокардиография – „Варна-Ехо“, Асоциация „Сърце-Бял дроб“, Българско дружество по белодробни болести, European Society of Cardiology, American Heart Association, International Society of Electrocardiology. Владее отлично английски и руски език, писмено и говоримо.
Кардиолог, завършва Медицинска академия - гр. София. Специалности: Вътрешни болести и кардиология. Сертификати за фундаментално и експертно ниво по ехокардиография; Приоритети - ехокардиографска оценка с всички възможности на съвременната ехокардиография на пациенти подлежащи на сърдечна операция и следоперативна оценка на резултатите.
Завършва Медицински университет “Проф. д-р Параскев Стоянов” - гр. Варна през 2018г. По време на обучението си участва активно в студентски кампании, практики и свободно избираеми дисциплини. Провежда стаж в Mеdizinische Fakultät, Technische Universität Dresden (Медицински факултет, Технически университет Дрезден) през 2017-2018г. Доброволства към Клиниката по кардиохирургия във Варна от 2014г. Специализира от 2018г. Участва в кардиохирургични колегиуми, конгреси и обучения. Интереси в областта на оперативната миокардна реваскуларизация на биещо сърце, клапно протезиране и постоперативна рехабилитация.
Завършва Медицински университет “Проф. д-р Параскев Стоянов” - гр. Варна през 2018г. По време на обучението си участва в национални и международни научни конференции. Провежда шестмесечен стаж в Германия. Специализант по кардиохирургия.