Девети конгрес на Българското дружество по белодробни болести се проведе във Варна

Девети конгрес на Българското дружество по белодробни болести се проведе във Варна

Деветият конгрес на Българското дружество по белодробни болести (БДББ) се проведе от 24 до 27 октомври в КК Златни пясъци край Варна. Във фокуса на най-високия научен форум на българските пулмолози бяха социално значими заболявания като астма, ХОББ, пневмонии, туберкулоза, съдови болести на белия дроб.

Приветствия на церемонията по откриването поднесоха Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, проф. д-р Димитър Райков – Ректор на МУ-Варна и проф. д-р Силва Андонова – изпълнителен директор на УМБАЛ „Св. Марина“, а поздравителни адреси адреси бяха получени от министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева и от председателя на УС на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов.

 

Проф. д-р Диана Петкова - председател на УС на БДББ и началник на Клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, сподели основните теми, по които се проведоха симпозиумите с гостите от водещи университети от Америка и Европа. „Цялата палитра от белодробни заболявания вложихме в научната програма, но най-силните симпозиуми бяха на нашите чуждестранни гости. Сред тях бяха за белодробните инфекции с лектори проф. Майкъл Нидерман от Ню Йорк и проф. Маркос Рестрепо от Университета в Тексас. Проф. Сами Суиса от Канада е един от най-признатите биостатистици в света в областта на бронхообрструктивните заболявания. Невероятен екип дойде от Австрия - проф. Хорст Олшевски и проф. Андреа Олшевски, които работят в областта на съдовете на белия дроб. Проф. Хорст Олшевски е сред най-изявените учени в света, които се занимават с този толкова тежък проблем, водещ пациентите до инвалидизация, ако не се открие своевременно, и до необходимост от белодробна трансплантация. Проф. Джефри Чуп и проф. Джерард Крайнър от САЩ са членове на експертните бордове по бронхообструктивни заболявания. Те говориха за лечението на астмата, на ХОББ и за новостите, които ни очакват през 2025 г. Още преди техните комитети да са публикували тези издания, ние вече сме наясно какви промени се очакват в стратегията на лечение на тези болести. Проф. Йоанна Хоростовска поднесе на аудиторията темата за ранното откриване на рака на белия дроб. Новият почетен член на дружеството - проф. Юрг Лойпи от Университета в Базел, Швейцария, е експерт на Европейското респираторно общество в бронхообструктивните заболявания, и един от учените, които въвеждат нови тестове за изследване на белодробната функция - тежка материя, която обаче ни дава възможност да обективизираме състоянието на белия дроб. С нас беше и проф. Алберто Папи от Университета във Ферара, Италия, също почетен член на БДББ - водещо име в областта на астма и ХОББ.”

Проф. Диана Петкова допълни, че важен приоритет в работата на Българското дружество по белодробни болести е подкрепата на младите специалисти. Пример за това са ежегодните курсове за повишаване на квалификацията, в които като лектори участват най-добрите национални експерти по различни интернистични специалности. „Тази година посветихме лятното училище на функционалното изследване на дишането с водещ проф. Юрг Лойпи. Благодаря за подкрепата на Медицинския университет – Варна. Събитието бе под егидата на ректора проф. д-р Димитър Райков  и стана поредно доказателство, че когато научно дружество и университет вървят ръка за ръка, това придава съвсем различна тежест на обучението”, каза тя.

По традиция УС на БДББ връчи своите отличия на пулмолози с особени заслуги. Във финалния ден на Деветия конгрес на Българското дружество по белодробни болести бяха присъдени наградите за най-добро представяне на постерната сесия и оралните презентации.