Дейността на Трета психиатрична клиника е осъществяване на специализирана психиатрична болнична помощ, включваща следните видове дейности - активно лечение на лица с остри и обострени хронични психични заболявания, диагностика и лечение на лица с психични и поведенчески разстройства в напреднала и късна възраст, диагностика и лечение на лица с психични и придружаващи соматични заболявания, диагностика и консултации, поискани от лекари от други клиники и лечебни заведения, вкл. и диагностично и терапевтично проблемни случаи, експертна дейност, научно-изследователска дейност и занимателна трудотерапия на психично болни. Трета психиатрична клиника е структурно звено на УМБАЛ “Свeта Марина” ЕАД – Варна. Създадена е на 1.06.2010 г. Включва геронтопсихиатрично отделение, което е формирано през 1981 г.
Освен активно лечение, в клиниката се поставя началото на ресоциализация и противорецидивна профилактика с осигуряване на континюитет в продължаването им при насочване към други лечебни заведения и такива за извънболнична помощ, хосписи, диспансери.
Клиниката е профилирана за лечение на остри и обострени психотични състояния в зряла възраст; психични заболявания със соматична коморбидност в зряла и в напреднала и късна възраст; различни форми на деменция. Като водеща в областта си университетска клиника тук се лекуват и пациенти, насочени от други психиатрични звена, които представляват трудност при диагностиката и определяне на терапевтичното поведение.
Прилагат се широк кръг от терапевтични подходи: психофармакотерапия, индивидуални и групови психотерапевтични сесии, занимателна терапия като стремежът е да се осигури континюитет в психиатричното лечение и психо-социалните грижи.
Клинични пътеки и процедури
Апаратурата на Трета психиатрична клиника включва теглилка и ръстомер, електрокардиографски апарат, апарат за електрошок, анестезиологичен набор, система за кислородно подаване, съоръжения за имобилизация, помощни и технически средства за обгрижване – инвалидни колички, средства за поддържане на хигиената и др., ЕКГ “Шилер“, аспирационна помпа “Аспирет“, електрошоков апарат. На разположение на клиниката е цялата високотехнологична апаратура, налична в лечебното заведение. УМБАЛ „Света Марина“ - Варна е с отлична осигуреност от гледна точка на видовете и състоянието на медицинската апаратура, която дава възможност за извършване на диагностични и лечебни дейности с много високо качество и в съответствие със съвременното развитие на технологиите в медицината.
.
Водещите технологии в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна са:
- Последно поколение роботизирана система Da Vinci Xi;
- Два линейни ускорителя и трети с възможност за радиохирургия;
- Циклотронен комплекс;
- PET-CT скенер;
- SPECT-CT скенер;
- 2x576 -срезов компютърен томограф Somatom Force, последно поколение;
- Модулна радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на Галий 68;
- 2D и 3D лапароскопска апаратура;
- 4D ехографски апарата;
- Ядрено-магнитен резонанс - 1,5 Tz и 3 Tz;
- Секвенатор от последно поколение за извършване на ДНК анализ;
- Най-съвременна техника за генетични тестове;
- Урологична лазерна ендоскопска аппаратура;
- Доплер-ехограф от последно поколение;
- Ангиографска лаборатория към Първа клиника по кардиология;
- Ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания;
- Комбинирана невронавигационна система с електромагнитно и оптично проследяване и стереотактична рамка за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация и други стереотактични процедури;
- Дигитален скенер за хистологични препарати с висок капацитет - 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволяващ дистанционни достъп и консултации;
- Лаборатория по транслационна медицина;
- Графично-скопичен рентгенов апарат от последно поколение.
В Трета психиатрична клиника се извършва следдипломно обучение на магистър-лекари по клинична специалност
- Психиатрия, както и на лица с професионална квалификация по медицинска професия от професионално направление "Здравни грижи" по клинична специалност
- Психиатрични здравни грижи (за медицински сестри и фелдшери) и на лица с висше немедицинско образование по клинична специалност
- Клинична психология (за психолози).
В структурата се осъществява диагностика и лечение на пациенти със заболявания, включени в програмите за обучение на студенти и специализанти.
Началник Клиника |
052 978 452 |
Старша медицинска сестра |
052 978 433 |
Манипулационна зала |
052 978 464, 052 978 424 |
Лекарски кабинет |
052 978 419, 052 978 439 |
Социален работник |
052 978 475 |
Диагностично-консултативен приемен кабинет |
052 978 430 |
Технически сътрудник |
052 978 465 |
Е-mail: [email protected] |
Eт. 1 в сградата на Психиатрични клиники.
Началник клиника и Ръководител направление Психиатрия - След защитата на дисертационен труд на тема “Психични и поведенчески разстройства при болестта на Алцхаймер” на 27.04.2009 г. придобива научната и образователната степен “Доктор”, по научната специалност “Психиатрия”. Професор по психиатрия е от 2017 г. В. Проявява подчертан клиничен интерес към диагностиката и лечението на най-важните социално значими психични заболявания. Провела е у нас и в чужбина редица следдипломни квалификационни курсове и обучения в областта на клиничната психиатрия, индивидуалната и груповата психотерапия, организацията на болничните грижи. През 2011 г. се дипломира по специалността магистър по здравен мениджмънт. Научно-изследователските ѝ интереси са насочени в областта на общата и клиничната психиатрия, геронтопсихиатрията, психофармакологията и др. Участвала е в над 20 международни изследователски проекти за клинично изпитване на нови лекарствени средства в областта на шизофренията, биполярното афективно разстройство, епилепсията, болестта на Алцхаймер, Паркинсоновата болест и др.
Цялостната ѝ научна дейност включва над 95 научни работи, от които над 60 реални публикации в периодични списания и сборници, участие в 3 учебника по психиатрия и психология за студенти и медицински сестри, както и 37 участия в национални и международни конгреси и конференции. Издала е 3 самостоятелна монографии. Преподавателската дейност е свързана с лекционен курс на обучение по психиатрия на студенти от V курс- медицина и „гериатрия” на медицински сестри 3-ти курс към МУ –Варна. Преподава психиатрия на английски език на обучаващи се чуждестранни студенти в МУ-Варна като самостоятелно изнася целия лекционен курс.
Завършва медицина в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна през 2001 г. През 2008 г. става магистър по Бизнес администрация към Нов Български Университет. Придобива специалност по Съдебна психиатрия през 2017 г., а през 2019 г. по Психиатрия. Става част от екипа на Трета психиатрична клиника през 2015 г. През 2018 г. е избрана за хоноруван асистент в катедрата по психиатрия и медицинска психология на МУ - Варна, а от 2019 г. след проведен конкурс е назначена като редовен асистент. Защитава е дисертация на тема „Специфика и динамика на болковите симптоми и преживявания при пациенти с депресия“ през 2021 г. Научно-изследователските ѝ интереси са насочени в областта на общата и клиничната психиатрия, психофармакологията, соматичната коморбидност, геронтопсихиатрията, съдебната психиатрия и др. Участвала е в два международни изследователски проекти за клинично изпитване на нови лекарствени средства в областта на болестта на Алцхаймер. Има публикации в периодични научни издания и участия в научни конференции. Провежда упражнения по психиатрия и медицинска психология на студенти по медицина, дентална медицина, лаборанти, помощник фармацевти – българо- и англоезично обучение. Член е на Български лекарски съюз и на Българската психиатрична асоциация.
Завършил висше медицинско образование в МУ гр. Варна през 1997 г. Придобива специалност „Съдебна психиатрия” през 2013 г. и специалност „Психиатрия” през 2019 г. От 2006 г. работи към психиатричните клиники на УМБАЛ ,,Св. Марина".Научно-изследователските му интереси са насочени в областта на общата и клиничната психиатрия, геронтопсихиатрията, психофармакологията, съдебната психиатрия и др. Участвал е в над 10 международни изследователски проекти за клинично изпитване на нови лекарствени средства в областта на шизофренията, биполярното афективно разстройство, епилепсията, болестта на Алцхаймер, Паркинсоновата болест и др. Има публикации в периодични списания и сборници, участие в 2 учебника по психиатрия и психология за студенти и медицински сестри. Преподавателската му дейност е свързана с курс на обучение /практически упражненеия/ по психиатрия на студенти от V курс- медицина към МУ–Варна. Участва и в обучение на лекари, специализиращи ”Психиатрия” към Катедрата по психиатрия и медицинска психология, работещи основно в Трета психиатрична клиника. Член на Българската Психиатрична Асоциация и на Български лекарски съюз. Владее говоримо и писмено Английски, Немски и Руски език.
Завършил висше медицинско образование в МУ ,,Проф. д-р Параскев Стоянов“ гр. Варна през 2015 г. От 2018 г. работи към Психиатричните клиники като лекар ординатор. От 05.2020 г. е специализант по психиатрия и асистент към Катедрата по психиатрия и медицинска психология. От 09.2020г. е докторант към Катедрата по психиатрия и медицинска психология с тема ,,Клинична характеристика, ранно диагностициране и клинико-социална значимост на нервнокогнитивните разстройства в напреднала и късна възраст“. Преподавателската му дейност е свързана с обучение по психиатрия на студенти от V курс- медицина, дентална медицина към МУ –Варна. Участва и в обучение на студенти към факултет по Обществено здравеопазване. Член на Българската Психиатрична Асоциация /БПА/ и на Български лекарски съюз. Интересите му са насочени към диагностициране, протичане и лечение на психичните заболявания в напреднала и старческа възраст.
Специалист по Вътрешни болести и Обща медицина със широк опит в болничната и извънболничната медицинска помощ. Завършила е Медицински университет гр. София през 1996 г. Ежегодно посещава лекарски конференции и симпозиуми в различни области на медицината. В момента работи като консултант по Вътрешни болести в Психиатричната клиника на УМБАЛ ”Света Марина”. Обича да работи в екип с лекари от другите специалности, защото счита, че лечението на пациентите трябва да бъде цялостно и комплексно. Владее говоримо и писмено Английски и Руски език.