
Нефролози от УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна напомнят за важността от ранна диагностика и превенция на бъбречните заболявания
Виж видеото тук
На 13 март, когато международната общественост отбелязва Световния ден за профилактика на бъбречните заболявания, специалисти от Клиниката по нефрология в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна напомнят за важността на ранната диагностика и превенция на хроничните бъбречни заболявания.
„850 милиона хора по света имат бъбречно заболяване от различен произход. Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) убива 2,4 милиона души годишно и към момента е 6-тата най-бързо зачестяваща причина за смърт , като много хора дори не знаят, че са болни - обобщи данните проф. д-р Светла Стайкова, началник на „Клиниката по нефрология и хемодиализа“ във варненската университетска болница. Това е една тревожна тенденция, която за съжаление важи и за България, допълни проф. Стайкова и изнесе още данни.
След COVID-пандемията лекарите наблюдават повишена активност и честота на хроничните заболявания, включително и на хроничните бъбречни заболявания. Статистиката показва, че между 10-15 % от населението в България или приблизително между 750 000 и 850 000 души страдат от бъбречни заболявания. Това включва както остри, така и хронични състояния, които могат значително да повлияят на качеството и продължителността на живота на засегнатите лица.
Проф. Стайкова подчерта, че клиниката по нефрология и диализа в УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна е с уникална структурата и е единствената в страната, в която се прилагат всички съществуващи лечебно-диагностични методи в нефрологията. На пациентите с бъбречни заболявания се предоставят консервативно лечение, всички диализни методи на бъбречно-заместителна терапия, бъбречна трансплантация, както и диспансерно наблюдение и лечение на трансплантирани пациенти. В сътрудничество с другите структури и звена на УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна се сформират мултидисциплинарни екипи и се прилагат необходимите инвазивни и неинвазивни образни диагностики и изследвания.
Световният бъбречен ден е съвместна инициатива на Международното дружество по нефрология (ISN) и Международната федерация на бъбречните фондации – Световен бъбречен алианс (IFKF-WKA), който се отбелязва всяка година по целия свят. Мотото на тазгодишния Световен ден за профилактика на бъбречните заболявания е: ЗДРАВИ ЛИ СА ТВОИТЕ БЪБРЕЦИ? “Открий рано, защити бъбречното си здраве“
Тази година Световният бъбречен ден има за цел да изостри вниманието към нарастващия процент на бъбречни заболявания в целия свят, като акцентът ще бъде върху профилактиката , ранната диагностика и превенцията. Екипът на Клиниката по Нефрология и диализа, с подкрепата на УМБАЛ „Св. Марина“-Варна и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“-Варна има за цел да мотивира и подкрепи профилактиката за бъбречните заболявания сред българското население.
Посланието им към пациентите е за превенция и ранна диагностика на хроничното бъбречно заболяване. Новите терапии, които се прилагат активно през посредните години обещават не само да забавят прогресията на болестта, но и да намалят риска от свързаните с нея усложнения, като: сърдечно-съдовите заболявания, коморбидитет,мозъчно-съдови инциденти.
В България, както и в други страни, се наблюдават значителни предизвикателства, свързани с ранната профилактика, както и ограничения достъп до модерно лечение и медикаменти. Тези фактори засилват необходимостта от национални дейности и активности за подобряване на бъбречното здраве, особено сред уязвимите групи в нашето общество.
Проф. Стайкова казва, че за да се подобри ситуацията в България, е необходима целенасочена стратегия, която да включва следните аспекти:
• Интеграция на грижите за бъбречното здраве в обществените здравни програми: Това значително ще способства за обединяване на усилията с оглед профилактика , ранна диагностика и лечение, както и за повишената осведоменост сред населението и здравните специалисти.Необходимост от лабораторни и образни изследвания веднъж на 6 месеца.
• Достъпност до медикаменти и иновативни терапии: Разширяване и въвеждане на нови и ефективни терапии за подобряване качеството на живот на пациентите с ХБЗ.
• Повишаване на осведомеността и превенцията : Разработване на национални кампании за осведоменост относно рисковите фактори за ХБЗ, като диабет, хипертония и затлъстяване, насърчаване на здравословен начин на живот.
На фона на тези предизвикателства, Световният бъбречен ден ни припомня отново за значението и важността на обединените усилията - от здравни специалисти, пациенти и политици за подобряване на бъбречното здраве и профилактика , достъп до качествено и адекватно лечение . Само заедно можем да постигнем значим прогрес в борбата срещу ХБЗ и да осигурим по-добро бъдеще за всички пациенти.
10 години трансплантации на хемопоетични стволови клетки в УМБАЛ „Св. Марина“ Варна
Тази година се навършват 10 години от откриването на Центъра по транслационна медицина и клетъчна терапия към УМБАЛ „Света Марина" – Варна. Центърът се утвърди като водещата структура в България за лечение на деца и възрастни с тежки онкохематологични заболявания чрез автоложни и алогенни трансплантации на стволови клетки и като водещ научен и изследователски център за учени от МУ-Варна и европейското научно пространство.
Трансплантацията на стволови клетки е утвърден метод за лечение на множество хематологични и онкологични заболявания. Трансплантационната програма за стволови клетки едновременно при деца и при възрастни към УМБАЛ „Св. Марина" - Варна е уникална и единствена за България, тъй като осигурява високо ниво на мултидисциплинарно обслужване на пациентите, технологична обезпеченост и комплексно лечение. Лекарите – трансплантолози са с утвърден опит, натрупан от специализациите им в Европа и САЩ. Високото ниво на медицинска експертиза, модерните диагностични методи и иновативното мислене предоставят надежда на много пациенти с редки и тежки заболявания.
Първата автоложна трансплатация в Центъра по транслационна медицина и клетъчна терапия към УМБАЛ „Света Марина" – Варна е извършена през юни 2015 година на пациент с множествен миелом, а две години по-късно, на 17 август 2017 е извършена първата алогенна стволовоклетъчна трансплантация на пациент с остра миелоидна левкемия.
От началото на дейността до момента в центъра са осъществени общо 341 трансплантации на стволови клетки, от които 230 автоложни и 111 алогенни при деца и възрастни.
Кои са най-честите заболявания, при които са извършени трансплантации на стволови клетки през тези 10 години? На този въпрос отговаря проф. д-р Илина Мичева, началник на клиниката по клинична хематология към УМБАЛ „Света Марина" - Варна. „При автоложните трансплантации най-честата индикация в нашия център е множественият миелом, като сме реализирали такива при 112 пациенти. Следват по честота Дифузен В-едроклетъчен Неходжкинов лимфом при 39 пациенти, Болест на Ходжкин при 31 пациенти, Фоликуларен Неходжкинов лимфом – 21 пациенти, и някои по-редки форми на Неходжкинов лимфом. Извършени са 9 автоложни трансплантации при злокачествени новообразувания като Герминативно клетъчен тумор на тестис, сарком на Юинг и невробластом и 6 при пациенти с множествена склероза в напреднъл стадий на заболяването.
При алогенните трансплантации най-честа индикация е остра миелоидна левкемия - 65 пациенти, следвана от остра лимфобластна левкемия - 23 пациенти и апластична анемия - 7 пациенти. По-редки индикации са хронична миелогенна левкемия, миелодиспластичен синдром, миелопролиферативни неоплазии.
В Центъра по транслационна медицина и клетъчна терапия към УМБАЛ „Света Марина" – Варна също работят утвърдени в Европа и света учени от МУ-Варна. Най-мащабният научен и изследователски проект e TRANSTEM, който стартира в края на 2019 година. Целта на проекта е създаване на ново научно направление към Научно-изследователския институт - направление по биология на стволовите клетки и развитие и усъвършенстване на екипа от специалисти.
По повод годишнината от откриването на центъра УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна и МУ-Варна, с подкрепата на проекта Transtem и Българско медицинско сдружение по хематология, организират юбилейна конференция „10 години трансплантации на хемопоетични стволови клетки в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна“. Конференцията ще се проведе на 15 март 2025г., като водещи български и европейски учени и специалисти ще дебатират най-новите световни стандарти при лечение на пациенти, които се нуждаят от трансплантации на стволови клетки.
Велина Марковска

Студенти и преподаватели от филиалите на МУ-Варна в Шумен и Велико Търново отбелязаха Световния ден на слуха
С инициативи, насочващи вниманието на обществеността към превенция и профилактика, за пета поредна година МУ-Варна отбеляза Световния ден на слуха, който се провежда под егидата на Световната здравна организация (СЗО). Тазгодишното мото е „Промяна на мисленето: Силата е в теб! Да направим грижата за слуха реалност“.
Събитията, посветени на Световния ден на слуха бяха с активното участие на студенти и преподаватели от Филиалите на МУ-Варна в градовете Шумен и Велико Търново.
Във Филиал Шумен отбелязването на деня на слуха започна с артистична изява по темата, представена от студенти от 1 курс, специалност „Акушерка“. Инициативата продължи с лекция по проблемите на слуха, представена от проф. д-р Марио Милков – заместник-ректор „Международно сътрудничество“ в МУ-Варна и преподавател във Филиал Шумен. Темата на лекцията на проф. Милков беше насочена към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг при новородени, превенция на слуха при подрастващи и подобряване качеството на живот при възрастни хора с намален слух.
Според проф. Милков профилактичните прегледи са необходими за навременното откриване на предпоставки, които могат да доведат до трайно увреждане на слуха или внезапната му загуба. Специалистът презентира пред студентите високотехнологична апаратура на световно ниво, с която разполага МУ- Варна и е предназначена за изследване и лечение на слухови проблеми.
Събитието във Филиал Шумен завърши с флашмоб. С участието на академичната и студентската общност беше направена фигура, наподобяваща човешкото ухо. Инициативата се проведе като част от събитийния календар, посветен на 10-годишнината от създаването на Филиал Шумен.
Във Филиал Велико Търново отбелязването на Световния ден на слуха беше включено в програмата на Деня на отворени врати, който бе организиран за кандидат-студенти и техните родители. В присъствието на повече от 120 души – ученици от градовете Велико Търново и Свищов, родители, преподаватели и студенти от Филиала, беше изнесена лекция с уъркшоп „Да направим грижата за слуха реалност“, представени от ръководителя на Катедра „Здравни грижи“ във филиала доц. Асен Куцаров. Акценти бяха демонстрация на системи за скрининг и профилактика на проблеми със слуха и ролята на специалистите по здравни грижи в промоцията и профилактиката на здравето.
В деня на отворени врати на Филиал Велико Търново кандидат-студентите имаха възможност да се запознаят с учебната база на филиала и с работата на медицинската сестра и акушерката. За гостите бяха направени и демонстрации на медицински манипулации. Ученици и родители посетиха също практическите зали на Филиала и бяха запознати с модерните интерактивни системи за обучение, мулажи и тренажори.
Събитията във Филиал Велико Търново бяха част от инициативите за 10-годишнината и на този филиал на МУ-Варна.

Възможност за кандидатстване по програма „Научен престой на високо ниво“ за научен престой във Франция
Френският институт в България приема кандидатури до 1 април 2025 г. по програма „Научен престой на високо ниво“. Тази програма е насочена към българските изследователи във всички области на научните проучвания, франкофонски и нефранкофонски. Тя финансира краткосрочен научен престой във Франция (15 дни или 1 месец), през който изследователят работи на място с френския екип. Стипендията покрива разходи за пребиваване, както и допълнителна здравна застраховка. Агенция Campus France оказва помощ при намирането на жилище. При необходимост може да поеме и транспортните разходи във Франция до населеното място, в което се провежда научният престой.
Условие: Кандидатът да е с българско гражданство и да живее в България.
Подробна информация за програмата, сроковете и необходимите документи, можете да намерите в сайта на Френския институт в България на адрес:
https://institutfrancais.bg/sejours-scientifiques-de-haut-niveau-en-france/