
Поздравителен адрес от Ректора на МУ – Варна по случай 115-тата годишнина от обявяването на Независимостта на България
Уважаеми колеги и студенти,
Днес отбелязваме една от най-значимите дати в българската история – обявяването на Независимостта на България. На този ден преди 115 години страната ни става равноправен член на европейската общност.
На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест на княз Фердинанд I България e провъзгласена за независимо царство. Този исторически момент е резултат от далновидните действия на българската дипломация и от силата на народа ни да отстоява правото си на собствена държава, национална идентичност и самосъзнание.
Днес трябва да продължим с професионализъм и отговорност да работим за бъдещето на България. С обединени усилия да издигаме нейния авторитет на международната сцена и да спомагаме за устойчивото й развитие като модерна и независима европейска държава.
В днешния празничен ден поздравявам цялата академична общност на Медицински университет “Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна. Пожелавам успех на всички преподаватели в мисията им да обучават и подкрепят своите възпитаници в професионалното и в личностното им развитие. Убеден съм, че студентите на МУ – Варна ще се докажат в бъдеще като отлични медицински и здравни специалисти, които предоставят на своите пациенти лекарска помощ, отговаряща на най-високите международни стандарти.
Честит празник!
Проф. д-р Светослав Георгиев, д.м.
Ректор на Медицински университет
„Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна

МУ-Варна бе домакин на 10-та Международна пептидна конференция с участието на 21 научни институции от България и чужбина
МУ-Варна бе домакин на 10-та Юбилейна Международна пептидна конференция на Българското пептидно дружество. Научният форум се проведе във Факултета по фармация от 1 до 4 септември под егидата на Ректора на МУ-Варна и със съдействието на Медицински колеж – Варна. Съорганизатори на събитието бяха Институтът по молекулярна биология на БАН, Институтът по невробиология на БАН, Европейското пептидно дружество, Българското пептидно дружество и Химикотехнологичен и металургичен университет – София.
В научния форум участваха представители на 21 научноизследователски институти, организации и университети от страната и чужбина, както и представители на индустрията. Конференцията бе открита с приветствено слово от заместник-ректор „Научна дейност“ на МУ-Варна чл. кор. проф. д-р Христина Групчева, която прочете и поздравителен адрес от името на Ректора на МУ-Варна проф. д-р Светослав Георгиев към всички участници в научния форум и лично към Председателя на Организационния комитет доц. д-р Николай Ц. Цветков. В обръщението беше подчертано значението на съвременната пептидна химия за развитието на фармацията в световен и национален мащаб.
Пленарен лектор на научния форум бе проф. д-р Анна Мария Папини, водещ изследовател в областта на пептидната химия и практика от Университет Флоренция, Италия. Лекции изнесоха едни от водещите изследователи в областта на пептидите и протеините, като проф. Диана Имхоф (Универистет Бон, Германия), проф. д-р Петер Гмейнер (Университет Ерланген-Нюрнберг, Германия), проф. д-р Илана Гозес (Университет Тел Авив, Израел), проф. д-р Стивън Балетт (Свободен Университет Брюксел, Белгия) и други.
За първи път в рамките на 10та Международния пептидна конференция на Българското пептидно дружество се проведе и интерактивен уъркшоп, организиран от д-р Маркус Гастрейх (BioSolveIT), на който бяха проведени практически занимания за виртуален лекарствен дизайн. Повече от половината участници в постерната сесия бяха млади колеги от страната и чужбина - докторанти, пост-докторанти и млади учени.
По време на научния форум бяха връчени две първи награди за постижения на млади учени. За „Най-добра презентация в областта на пептидната химия“ бе отличена докторант Боряна Борисова от ХТМУ-София. Призът „Най-добра презентация с интердисциплинарен характер“ бе за докторант Мартина Пеева от Института по молекулярна биология на БАН. Международното жури връчи „Наградата за най-добър постер“ на докторант Иван Богданов (ИМБ-БАН).
Председателят на Организационния комитет на 10-та Юбилейна Международна пептидна конференция доц. д-р Николай Ц. Цветков благодари на МУ-Варна за безрезервната подкрепа по организацията и провеждането на научния форум.

Катедрата по Акушерство и гинекология в МУ-Варна организира на 20 септември лекция на тема „Съвременна хормонална контрацепция“
Катедрата по акушерство и гинекология към МУ – Варна организира на 20 септември /сряда/ от 15:00 ч. във II-ра аудитория, образователна кампания за повишаване на информираността на студентите на МУ – Варна за контрацептивните методи. Инициативата е във връзка със Световния ден на контрацепцията 26 септември.
Лектор ще бъде ръководителят на Катедрата по акушерство и гинекология към МУ-Варна проф. д-р Емил Ковачев, д.м.н. Темата на образователната лекция е „Съвременна хормонална контрацепция“.
През 1960г. видният химик с български произход по бащина линия проф. Карл Джераси създава първата таблетка „антибебе“ – контрацептивен препарат, който позволи на жените да поемат контрола върху своята репродукция и свободата да планират живота си.
26 септември е обявен за Световен ден на контрацепцията по инициатива на организации, занимаващи се с репродуктивно здраве. Отбелязването на Деня на контрацепцията стартира от 2007 година и е част от дългосрочна кампания, насочена към всички жени и мъже в репродуктивна възраст, като идеята е да се понижи нивото на непланирани бременности и аборти по желание. Целта на кампанията е да насърчи младите хора да говорят за възможностите за предпазване от нежелана бременност и полово-преносими инфекции. За периода 2010-2014 г., 44% от настъпилите бременности в световен мащаб, се оказват непредвидени и нежелани. Това означава, че приблизително 62 на всеки 1000 жени, на възраст между 15 и 44 години, са забременели без да планират и желаят това.
За съжаление, въпреки добре познатите контрацептивни средства, тенденцията е за нарастване на непланираните бременности, респективно и на абортите, и тези данни за особено актуални за България.

МУ-Варна участва в среща на деканите и директорите на училища, членуващи в Асоциацията на училищата по обществено здравеопазване за Европейски регион (ASPHER)
Под надслов „Отразяване на "новото нормално" в образованието и обучението по обществено здраве“ се проведе годишната среща на Деканите и Директори на училища, факултети по обществено здравеопазване, членуващи в Асоциацията на училищата по обществено здравеопазване за Европейски регион (ASPHER) на 31 август – 02 септември в гр. Дъблин, Ирландия. Факултетът по обществено здравеопазване към Медицински университет - Варна бе единственото висше училище от България с представител на форума - зам.-деканът по научната дейност доц. д-р Наталия Ушева, д.м.
Основен фокус в представените доклади и проведените дискусии бе поставен върху две теми – отключеното след COVID-пандемията "ново нормално състояние", което общественото здравеопазване трябва да взема под внимание и съдържанието на учебните планове и програми, които да са релевантни на променящата се обстановка и потребности на пазара на труда за специалисти в сферата на общественото здравеопазване. Навлизането в "новото нормално състояние" изисква по-широко възприемане и навлизане на етиката на общественото здраве и показва, че здравето съществува в социален и политически контекст. Подновеният акцент в разбирането на здравето като социално понятие обхваща нормативни промени на различни нива за справяне с COVID-19 и други глобални кризи, най-вече климатични промени, военни действия, масови трансгранични миграционни потоци. Отбелязано бе, че навлизането в ерата на "новото нормално" в здравеопазването изисква нюансирано разбиране на отношенията между индивида и обществото и налага формулирането на нова биоетична система, фокусирана върху концепцията за солидарността като централна ценност в общественото здраве.
Придобиването на компетенции при бъдещите кадри в сферата на общественото здраве чрез актуално и релевантно съдържание на учебните планове и програми е тема, която се обсъжда в продължение на последните няколко срещи на Асоциацията. Подчертано бе, че обучението на студентите по обществено здраве в различните образователни степени изисква съобразяване с променените обстоятелства и потребности на обществото, че е необходимо да се включват в обучението геополитически проблеми; да има разбиране за влиянието на здравната политика върху неравенствата като основополагащи за общественото здраве; адекватно обучение за решаване на мултидисциплинарни проблеми, по-силен фокус върху очакванията на пазара на труда, признаване на разнообразието между отделните държави и училища в обучението по обществено здраве, съобразявайки с местния или национален контекст (специфичните нужди и потребности, здравна система и политическа рамка, изискванията на пазара на труда и др.). Засегнат бе и въпросът за справяне и избягване разминаването между очакванията на младите специалисти и реалните знания, придобити по време на обучението.
Освен експерти от академичните организации в срещата взеха участие и представители на международни организации: Майкъл Райън - Директор на Програмата за извънредни ситуации в здравеопазването на СЗО; Сузана Ватралова – Ръководител мисия за Ирландия на Международната организация за миграция и др.
Домакин на Срещата бе Училището по обществено здраве, физиотерапия и социални науки към Университетския колеж Дъблин, който отбелязва 40-тата годишнина от създаването си.