Акценти
Диагностично-амбулаторната дейност на Отделение по кожни болести и венерология - включва дерматоскопско изследване на злокачествени кожни образувания и витилиго; микроскопска и културелна диагностика на микотични /гъбичкови/ заболявания на кожата, биопсиране на кожа с хистологично изследване при неясни дерматологични картини и по-рядко срещани кожни заболявания.
В отделението се извършват всички клинико-лабораторни, бактериологични, вирусологични, имунологични и серологични изследвания.
Използват се съвременни методи на медикаментозна терапия на кожните болести, съобразени с познанията на съвременната дерматология, с нови методики и лекарствени средства, предлагани от водещи в световен мащаб дерматолози и приети у нас консенсуси. Използват се и други лечебни възможности: химиодеструкция на малки кожни образувания, папиломи, кондиломи и др.; фототерапията за повлиявания на хронично-рецидивиращи дерматози като псориазис вулгарис, лихен симплекс хроникус, палмо-плантарен лихен и др.
Преминаването на курс от фототерапия е сред задължителните условия при етапното лечение на пациенти с псориазис, преди представянето им за включване в групи за лечение с биологично активни средства; гребен за стимулиране на фоликуларния растеж при лечение на различни видове косопад; лечение на акне; прилагане на Хелий-неонов лазер (He-Ne лазер) за ускоряване на зарастването на венозни улкуси, по-бързо обратно развитие на херпеси на устните и гениталиите.
Лекарски екип
Клинични пътеки и процедури
Клинични пътеки | |
№ | Наименование на КП |
92 | Диагностика и лечение на тежкопротичащи булозни дерматози |
93 | Диагностика и лечение на тежкопротичащи бактериални инфекции на кожата |
94 | Диагностика и лечение на тежкопротичащи форми на псориазис - обикновен, артропатичен, пустулозен и еритродермичен |
96 | Лечение на кожни прояви при съединително-тъканни заболявания и васкулити |
97 | Лечение на сифилис при бременни жени и при малигнени форми (на вторичен и третичен сифилис) с кристален пеницилин |
999 | Наблюдение до 48 часа в стационарни условия след проведена амбулаторна процедура |
Амбулаторна процедура | |
№ | Наименование на АПр |
16 | Лечение на тежкопротичащи форми на псориазис |
17 | Диагностика и лечение на еритродермии |
39 | Амбулатарно лечение и контрол на гноен хидраденит |
99 | Предсрочно изпълнение на дейностите по КП… |
Апаратура
Апаратурата на Отделение по кожни и венерически болести включва електрокоагулатор М170, дарсонвал Искра 1, хелий-неонов лазерен апарат, кварцови лампи.
На разположение на клиниката е цялата високотехнологична апаратура, налична в лечебното заведение. УМБАЛ „Света Марина“ - Варна е с отлична осигуреност от гледна точка на видовете и състоянието на медицинската апаратура, която дава възможност за извършване на диагностични и лечебни дейности с много високо качество и в съответствие със съвременното развитие на технологиите в медицината.
Водещите технологии в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна са:
- Последно поколение роботизирана система Da Vinci Xi;
- Два линейни ускорителя и трети с възможност за радиохирургия;
- Циклотронен комплекс;
- PET-CT скенер;
- SPECT-CT скенер;
- 2x576 -срезов компютърен томограф Somatom Force, последно поколение;
- Модулна радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на Галий 68;
- 2D и 3D лапароскопска апаратура;
- 4D ехографски апарата;
- Ядрено-магнитен резонанс - 1,5 Tz и 3 Tz;
- Секвенатор от последно поколение за извършване на ДНК анализ;
- Най-съвременна техника за генетични тестове;
- Урологична лазерна ендоскопска аппаратура;
- Доплер-ехограф от последно поколение;
- Ангиографска лаборатория към Първа клиника по кардиология;
- Ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания;
- Комбинирана невронавигационна система с електромагнитно и оптично проследяване и стереотактична рамка за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация и други стереотактични процедури;
- Дигитален скенер за хистологични препарати с висок капацитет - 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволяващ дистанционни достъп и консултации;
- Лаборатория по транслационна медицина;
- Графично-скопичен рентгенов апарат от последно поколение.
Обучение
В отделението се извършва обучение на студенти и специализанти по кожни и венерически болести.
Отделението по кожни и венерически болести е база за обучение на студенти по специалност Медицина АЕО, Медицина БЕО, Дентална медицина АЕО, Дентална медицина БЕО, Медицинска сестра и Акушерка. В Отделението се провежда следдипломно обучение по специалността дерматовенерология, както и модули от обучението на общопрактикуващи лекари и педиатри Отделението има достъп до Университетската библиотека и бази данни от международните медицински масиви с научна литература.
Интересно
https://www.youtube.com/watch?v=sXhEKARfySA Прегледи за контактни кожни алергии в УМБАЛ „Света Марина“ - Варна
https://www.youtube.com/watch?v=q02-a5HeUP0 Кожни заболявяния при деца и подрастващи
Контакти
Началник Отделение | 052 978 894 |
Старша медицинска сестра | 052 978 638 |
Манипулационна зала | 052 978 637 |
Лекарски кабинет | 052 978 894 |
Диагностично-консултативен приемен кабинет | 052 978 638 |
Е-mail: [email protected] |
Разположение
Eт.13, в основната сграда на УМБАЛ „Света Марина”, крило запад.
Завършила е медицина във ВМИ - Варна през 1993 г. През 1999 г. – специалност по дерматология и венерология. През 2000 г. завършва здравен мениджмънт към Икономически университет, Варна. 2009 – 2011 г. – участие в IМCAS (Монако) и EMMA (Париж), курсове по приложение на ботулинов токсин, пълнежи, мезотерапия, лазери в дерматологията, козметична алергология. От 1993 – 2011 г. е ординатор в Кожна клиника, МБАЛ „Св. Анна“ АД, Варна. 2009 г. - медицински управител на Медико- Козметичен център Медея, Варна. 2011 г. – дерматолог в МЦ „Св. Анна“, Варна. От 2012 г. е асистент в Катедра по дерматология и венерология, МУ- Варна. Научна и преподавателска дейност: практически упражнения по дерматология на студенти по медицина, практически упражнения по дерматология на студенти по дентална медицина, семинарни занятия модул „Дерматология“ на специализанти обща медицина. Клинична дейност: диагностично-лечебна амбулаторна дейност. Научните интереси са в областта на: тумори на кожата, алергодерматози, казуистика. Автор на 2 учебника и над 40 статии в български и чуждестранни списания. Хабилитационен труд в областта на сърбящите дерматози. Занимава се с невродермит, атопичен дерматит, алергични дерматози. 10 годишен опит в областта на естетичната медицина- витилиго, алопеция, лечение на акне и др.
Роден е на 02.08.1964 г. в гр. София. Завършил е медицина в Медицински университет - Варна през 1988 г. За периода 1988 - 1990 г. провежда специализация по ОТМС към ВМА гр. София. Специализира "Дерматология и венерология" в Медицински университет - Варна и придобива специалност през 1994 г. От 1995 г. до момента е преподавател, главен асистент в Катедрата по дерматология и венерология, МУ - Варна. Допълнителна квалификация по дерматомикология, криотерапия, дерматоскопия. Научната и преподавателска дейност включв: практически упражнения по дерматовенерология на студенти по медицина, практически упражнения на студенти по дентална медицина, семинарни занятия модул „дерматология“ със специализанти обща медицина, обучава специализанти по дерматовенерология. Клинична дейност: лечебна и диагностична дейност в кожно отделение, диагностично-лечебна амбулаторна дейност и консултантска дейност по дермавенерология. Научните интереси са в областта на диагностика на туморните заболявания на кожата, автоимунни и булозни дерматози, кожни прояви при вътрешни заболявания, казуистика. Ръководител УС по Дерматология и венерология при МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна. Хабилитационен труд в областта на псориатичната болест. Особен акцент в работата му са автоимунни и възпалителни заболявания на кожата, псориазис, атопичен и контактен дерматит
Занимава се с педиатрична дерматология, фототерапия на кожни заболявания, гъбичкови заболявания. Прилага иновативни методики за терапия на акне, бавно зарастващи улкуси, алопиции. Родена е 17.01.1984 г. в гр. Варна. Завършва с отличие III ПМГ „Акад. М. Попов" - Варна през 2003 г. и МУ- Варна „Проф. Д-р П. Стоянов" през 2009 г. с образователна степен магистър, специалност „Медицина". От м. октомври 2009 г. - назначена като лекар към Отделение по кожни и венерически болести към УМБАЛ „Св. Марина" - гр. Варна. През 2010 г. провежда специализация към Университетска болница „Hadassah", гр. Йерусалим, Израел. От 2015 г. е асистент към УС Дерматовенерология към МУ-Варна. Води практически упражнения на студенти по медицина, дентална медицина – българо- и англоезично обучение. От 2018 г. е докторант на самостоятелна форма на обучение с тема на дисертационен труд: „Клинични, диагностични и терапевтични проучвания върху често срещани бактериални кожни инфекции в детска възраст". През 2019 г. придобива специалност по "Дерматология и венерология". Допълнителни квалификации - в областта на естетичната медицина и лазер терапията. Основните ѝ професионални интерси са в областта на бактериалните и вирусните инфекции на кожата в детска възраст, други заболявания на кожата при деца, булозните дерматози, колагенози. Има научни публикации относно бакериални инфекции на кожата в детска възраст, пемфигоид, нежелани реакции при апаратни процедури.
Родена в град Варна. Възпитаник на IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“ в град Варна, с основен език - френски и втори език - английски. През 2018 г. завършва Медицински университет „Проф. д-р П. Стоянов” – Варна с образователна степен Магистър, специалност Медицина. От декември 2018 г. специализира „Кожни и венерически болести“ в база УМБАЛ „Света Марина” - Варна. От 2019 г. е хоноруван асистент по Дерматовенерология към МУ-Варна и води практически упражнения на българоезични и англоезични студенти по медицина и дентална медицина. От ноември 2022 г. е назначена за редовен асистент по Кожни и венерически болести към катедрата по „Инфекциозни болести, паразитология и дерматовенерология” в МУ - Варна. Допълнителни квалификации и специализации в областта на естетичната дерматология – практически и теоретични курсове за премахване на доброкачествени образувания на кожата, пигментни лезии, разширени капиляри, хемангиоми и третиране на белези с лазерни системи, лазерен фракселен пилинг, поставяне на хиалуронови филъри, мезотерапия, химичен пилинг, ботокс и др. Редовно участие в българските конгреси по дерматология и венерология. Член на БЛС и БДД. Научните интереси са насочени в областта на туморите на кожата, еритемо-сквамозните дерматози, алергодерматози, бактериалните инфекции на кожата и булозните дерматози.