Лаборатория по вирусология към УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна осигурява бърза, точна и съвременна диагностика на вирусни инфекции. Основни приоритетни групи са трансплантирани пациенти, пациенти с онкохематологични заболявания, педиатрични пациенти, пациенти преди, по време и след терапия за хепатит В и хепатит С и др. Достъп до лабораторията имат и нехоспитализирани лица.
Поради динамичността в сферата на вирусологията, непрекъснато се стремим да добавяме нови тестове и методи, за да отговорим на бързото й развитие и да предоставим най-добрите услуги. В лабораторията работят специалисти вирусолози, които провеждат консултации по всички въпроси, касаещи вирусните заболявания.
Извършват се серологични и молекулярно биологични изследвания за най-честите вирусни причинители на заболявания. Серологични изследвания се правят по методите ELISA или хемилуминисценция за всички вирусни хепатити (хепатит А, хепатит В (включително количествено изследване и изследвания на всички серологични маркери), хепатит С, хепатит Е, хепатит Д), сексуално предавани инфекции (HIV, сифилис, хламидия трахоматис), вирусите от херпесното семейство (херпес симплекс вирус 1 и 2, варицела зостер, Епщайн Бар, цитомегаловирус), редица респираторни вируси (грип, аденовируси, респираторно синцитиален вирус), кърлежо преносими инфекции (лаймска болест, марсилска треска), ку треска, морбили паротит и рубеола, парвовирус, ентеровируси и др.
В лабораторията се работи потвърдителен Уестърн блот тест за лаймска борелиоза и VDRL за сифилис. PCR изследвания се правят за цитомегаловирус (CMV), Епщайн Бар вирус (EBV), хепатит В (HBV), хепатит С (HCV) (вкл. определяне на генотип), BKV и SARS CoV-2.
Лабораторията разполага с нова и високотехнологична апаратура, покриваща европейски стандарти. Серологичните изследвания се извършват на: Автоматизирана система Euroimmun Analyzer (по метода ELISA); Liason XL, Dia Sorin (хемилуминисцентен метод); ELISA система Biotek. За PCR диагностика:4 екстрактора - SaMag (Sacace Biotechnologies) и Allsheng 32A system (Maccura Biotechnologies); 2 PCR апарата на фирмата Sacace; Мултиплексен PCR QIAstat-Dx Analyzer (QIAGEN) – чревен, респираторен панел и панел за невроинфекции. GeneXpert (Cepheid) за бърза PCR диагностика на някои вирусни инфекции (HBV,HCV и SARS CoV-2).
Водещите технологии в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна са:
Последно поколение роботизирана система Da Vinci Xi;
Два линейни ускорителя и трети с възможност за радиохирургия;
Модулна радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на Галий 68;
2D и 3D лапароскопска апаратура;
4D ехографски апарата;
Ядрено-магнитен резонанс - 1,5 Tz и 3 Tz;
Секвенатор от последно поколение за извършване на ДНК анализ;
Най-съвременна техника за генетични тестове;
Урологична лазерна ендоскопска аппаратура;
Доплер-ехограф от последно поколение;
Ангиографска лаборатория към Първа клиника по кардиология;
Ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания;
Комбинирана невронавигационна система с електромагнитно и оптично проследяване и стереотактична рамка за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация и други стереотактични процедури;
Дигитален скенер за хистологични препарати с висок капацитет - 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволяващ дистанционни достъп и консултации;
Лаборатория по транслационна медицина;
Графично-скопичен рентгенов апарат от последно поколение.
Обучение
В лабораторията се провежда обучение по Микробиология и Вирусология на студенти по Медицина, Дентална медицина, Фармация (вкл. англоезично) и медицински лаборанти, както и следдипломно обучение на магистър-лекари по клинична специалност Клинична вирусология.
В Лабораторията по вирусология се осъществяват дейности, включени в програмите за обучение на студенти и специализанти.
Интересно
Диагностичната дейност е съобразно Националния стандарт по вирусология и покрива най-високо (трето) ниво на компетентност на лаборатории към лечебни заведения за болнична помощ. На всеки шест месеца лабораторията се сертифицира от Националната система за Външен контрол на качеството на диагностичните лаборатории за извършваните серологични изследвания. Ежегодно участва в мeждународна програма INSTAND за външна оценка на качеството за PCR диагностика на CMV, EBV, BKV, HBV, HCV (вкл. генотип).
Придобита специалност по Вирусология от 2008 г. и магистратура по Здравен мениджмънт от 2012 г. Придобива образователна и научна степен „Доктор“ през 2017 г. От 2012 г. се занимава с преподавателска дейност в Медицински колеж и катедрата по „Микробиология и Вирусология“. Професионалните й интересите са в областта на лабораторно диагностични възможности и интерпретация при пациенти с EBV инфекция, други вирусни инфекции при имунокомпрометирани пациенти, кърлежо-преносими и сексуално-предавани инфекции и др.
Асистент в Катедра „Микробиология и вирусология‘‘ от 2007 г. Придобива специалност по Вирусология през 2012 г. През 2018 г. придобива образователна и научна степен „Доктор“. Участва в специализирани курсове за количествен Real Time PCR диагностика на вируси в сътрудничество с фирма Биорад (2007 г.) и Проген (2012 г.). Работи в лабораторията по Вирусология от 2009 г. и активно участва в осъвременяването и разширяването на спектъра от тестове в помощ на диагностиката. Интересите й са насочени в областта на диагностиката на хепатитните и херпесните вирусни инфекции, както и инфекциите при трансплантирани пациенти, бременни жени и новородени. От 2023 г. заема академична длъжност „Доцент“.
Завършва молекулярна биология в СУ „Св. Климент Охридски“ и придобива ОНС „Доктор“ по микробиология в Университет „Луи Пастьор“ в Страсбург. От 2014 г. работи като асистент в МУ-Варна, като от 2017 г. е доцент в катедрата по „Микробиология и Вирусология“. Интересите й са свързани с молекулярната биология на микроорганизмите и използване на молекулярно биологичните методи за диагностиката им, епидемиология на обществено значими инфекции и др.
Д-р Теодора Катранджиева е родена през 1996 г. Завършва средното си образование в Първа езикова гимназия - гр. Варна с усилено изучаване на немски език. През 2021 г. завършва с отличие в Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов" - гр. Варна специалност "Медицина". От началото на 2023 г. е назначена като лекар-ординатор в Лаборатория по вирусология в УМБАЛ "Света Марина" - гр. Варна", а от февруари 2023 г. е хоноруван асистент към Катедра по микробиология и вирусология.